Beyaz Yakalılar İçin Havalı bir Longweekend Önerisi: Vouliagmeni, Atina

Tüm çalışanların hayalidir kışın sabahın köründe kapkara havada işe gitmek için yollara koyulduklarında, yaz gelse de ayda bir iki kere long weekend alsam, Cuma’dan kaçıp Pazar akşam dönsem hayaliyle yaşarlar. Nedense bu long-weekend tatilleri, blok izinlerden daha dinlendirici olur, çünkü daha sık yapılabilir ve döndüğünüzde adaptasyon sorununuz olmaz. İşte kendi 72 saatlik kısa tatillerimden esinlenip, bunların içinde en havalısı ile başlamak istedim. Hazır, önümüz de yazken.

Vouliagmeni, Atina’ya çok yakın, Atina Rivieara’sı ya da Yunanistan California’sı denilen Attica bölgesindeki kıyı kasabalarından biri. Öyle ki, Atina Eleftherios Venizelos Havaalanı’na Cuma sabahın köründeki uçakla uçup arabanızı kiraladığınızda Vouliagmeni’ye varmanız sadece 20 dakika. Yani İstanbul’dan uçak kalktıktan 2 saat sonra denizdesiniz. Hem de yakın bölgenin en şık, en lüks ve en havalı sahillerinden birinde. Yalnız bir uyarı, birazcık pahalı bir tatil olacak bu. Ama kendinizi çok iyi hissedecek, dinlenecek ve eğleneceksiniz. Arada sırada kendimizi şımartamıyorsak niye çalışıyoruz ki?

Program şöyle: Cuma sabah Vouliagmeni’ye varış, önereceğim otellerden birine yerleşme, ilk gün Astir Beach’te takılma, diğer iki gün yakın çevre gezileri, Pazar akşamüstü dönüş…

Otel önerileri: Şimdi bu iş biraz acaip, zira biz 2018 Haziran’da gittik ve Somewhere Vouliagmeni Hotel’de kaldık, iki gece için kahvaltı dahil 300 EURO ödedik. Şimdi kontrol amaçlı baktığımda fiyatların iki katına çıktığını görüyorum. Asıl garibi, geçen sene çok pahalı fiyat verdiği için kalmadığımız Margi Hotel, bu sene Somewhere’den daha ucuz. İki otel de son derece lüks, Margi eski, Somewhere yepyeni bir otel. Bu yazıyı okuyup baktığınızda fiyatları iyice kontrol edin, hatta alternatif olarak şu an en uygun fiyatı gösteren Amarilia Hotel’e de (iki gece için 150 EUR) bakın derim, zira otele yatmadan yatmaya gireceksiniz.

https://somewhere-hotels.com/vouliagmeni/
https://www.themargi.gr/
http://www.amarilia.gr/

Denize girmek için: Burada paranıza kıyın ve gelmeden önce mutlaka Astir Beach’de bir günlük yerinizi ayırtın. Size bir tüyo: Cuma günü için ayırtırsanız hafta içi sayıldığından ciddi bir fiyat farkı oluyor. Haziran ayında, hafta içi, “reserved” şezlong kiralama kişi başı 35 EURO. Reserved tercih edin, denizin en yakınındaki en şık bölümde oturma imkanı veriyor. Bu tutar, peak season olan Temmuz ve Ağustos’ta hele ki haftasonu giderseniz 70 EURO’ya çıkıyor.

https://www.astir.gr/beach/sunbeds

Astir, aslında oteli de olan bir tatil köyü, ancak sahili inanılmaz ünlü. Denizi çok iyi, müzikler, iki restoranı, su sporları merkezi, gerçekten son derece lüks bir kompleks.

Bu fiyat bana pahalı diyorsanız, Voulaigmeni Beach’e gidin. Tam Astir’in karşısındaki ana kumsal, halk plajı. Biz sadece bir gün Astir’de yüzdük, kendimizi şımartma hakkımızı kullandık.

Özetle ilk günümüz Astir’de bol bol yüzerek, yiyerek ve içerek geçti. Aynı gün akşamı için bence bölgenin en şık restoranı olan İthaki’de yer ayırtmıştık. Şımarmaya ve lükse devam, yarın toparlarız dedik.

Bu arada, Vouliagmeni’de yukarıdaki otellerden biri+Astir Beach+İthaki restoran üçlemesi net bir balayı veya evlilik yıldönümü veya sevgiliye hoş bir doğumgünü önerimdir aynı zamanda

https://www.ithakirestaurantbar.gr/

Ithaki, bence Yunanistan’daki en iyi fine dining mekanlarından biri. Bir kere manzara ve ambians mükemmel, üstüne bir de umulmadık derecede iyi bir Akdeniz mutfağı örnekleri sunuyor, ama asıl sürpriz Japonya Koyoto’da yediklerimle boy ölçüşecek sushi ve sashimileri

Ölesiye doyduktan sonra Vouliagmeni’de yürüyüş yaptık, ve bir lokma daha yiyemeyiz darken Waffle House isimli dondurmacının önündeki kuyruğu görünce dayanamadık iz de aldık. Allahım o neydi! Hayatımda yediğim en iyi dondurmalardan biri, burada kaldığımız süre boyunca sürekli gidildi, sürekli dondurma yendi. Dönüşte havaalanına giderken bile elimizde külahlar vardı öyle diyeyim.

İkinci günümüzde ilk gün harcadıklarımızı dengelemeye çalıştık Önce Vouliagmeni’ye yakın bir başka kasabaya gittik. Varzika Beach Hotel önündeki Yabanaki Beach. 2 kişi 12 EURO giriş bedelimizi ödeyip bu tutarla şezlong ve şemsiyelerimizi aldıktan sonra etrafı seyretmeye koyulduk. Atinalılar haftasonlarını burada geçiriyorlar, ki çok da haklılar. Araçla 25 daikada harika bir kumsala ulaşıyorsunuz, insan daha ne ister ki. Bol bol yüzdük, dinlendik.

Öğlen sıcağı geçip güneş alçalınca şifalı sıcak sularıyla ünlü bir nevi Yunanistan’ın kaplıcası olan Vouliagmeni Lake’i görmek istedik. Yabanaki Beach’in kalabalığından sonra ilaç gibi geldi, sakin göl ve orman manzarası ve ılık suda yüzmek inanılmaz iyi geldi. Ortama bakar mısınız!

Günümüzü, bu sefer Vouliagmeni’nin batısındaki Gylifada kasabasına yol alarak uzattık. Glyfada, bölgenin en gelişmiş ve büyük kasabası, birbirini kesen iki uzun cadde, butikler, kafeler, akşamı geçirmek için ideal. Burası aynı zamanda başkentlilerin haftasonu akşam yemeği rotası ve gurme restoranlarıyla ünlü. Benim önüme zaten Yunanistan’da ne konsa güzel geliyor. Egeli olduğumdan olsa gerek, hep anneannemin yemeklerini yiyormuş gibi oluyorum.

Aşağıda farklı seçenekler sundum, hepsi kendi sınıflarında son derece orjinal ve iyi yemek sunuyorlar, akşam hıncahınç dolular, biz tercihimizi Ellinikomezeden yana yaptık, uzo eşliğinde mezelerimizi götürdük.

http://www.spiti.co/
http://www.ellinikomeze.gr/
https://sardelaki.info/
https://www.oproedros.gr/en/index

Gece tekrar otelimize döndük, ertesi sabah geç bir kahvaltının ardından bu sefer ilk gün gitmediğimiz halk plajında biraz yüzüp havaalanına yollandık.

Bu programı birebir uygularsanız çok memnun kalacağınızı düşünüyor ve iki hafta tatil yapmış kadar zinde döneceğinizin garantisini veriyorum.

Sevgiler,

Beni instagram ve facebook’tan takip edin, yazılarımın özetleri ve vurguladığım kısımlarından hızlıca haberdar olun. @ayseningezileri

27 Mayıs 2019

Fotoğraflar