Puglia Lezzet Durakları

İtalya’da her lokantanın trattoria, osteria, ristorante ya da enoteca kelimeleriyle başladığını bilirsiniz. Peki, nedir bunların farkı?

Kısaca, osteria, biraz daha basit yemek sunan lokanta, elle yazılmış menüleri var, eskiden hepsine osteria denirmiş, bu nedenle 1950lerden kalan aile işletmeleri hala osteria ile başlıyor. Trattoria, aile işletmesi olan, samimi, yerel lezzetler sunan lokanta, osterianın bir tık moderni. Ristorante tam modern restoran, enocate ise tipik şarap ve kokteyl evi, aperativi dışında genellikle yemek menüsü olmuyor.

Bu kısa girişten sonra, Puglia için buyrun size hap gibi bir liste: (çoğunun web sitesi yok, olanları ekledim)

Listede bütçe dostu olanlar da var, oldukça pahalı ikonik mekanlar da. Ben birşeyin ucuz/pahalı olma kriteri kişiden kişiye değişeceği için, bilmem kaç tane $ işareti de yapmak istemedim pahalı ve ucuz olanları özellikle belirttim. Belirtmemişsem kişi başı 20 EUR’ya doyarsınız demektir.

Liste, her kasabanın/ şehrin bana göre en iyi yemek yeme mekanlarını gösteriyor. İnanın, yazarken acıktım.

Lecce:

Le Zie Trattoria: Basilica di Santa Croce’ye çok yakın ödüllü bir lokanta burası. Menü bayramlık, size tanıttığım tüm lezzetler var, tamamen Puglia’ya özgü tatlar. İki kişi şarabıyla tatlısıyla balığıyla mükellef bir yemeğe 40 EUR civarında ödersiniz. Bölgede, bazı lokantalarda “antipasti misti della casa” diye bir başlangıç göreceksiniz. O günün mezeleri demek, ziyafetinize bununla başlayın.

Osteria degli Spiriti:Burası da başka bir ödüllü lokanta, aynı lezzetler burada da var, fiyatlar benzer. İtalya’da bu tip yerel lokantalarda “ristorante tipico” yazar, bu tabelayı gördüğünüzde tereddüt etmeden girin.

https://www.osteriadeglispiriti.it

L’ostrica Ubriaca: Balık ve deniz ürünleri için en iyi tercih, özellikle deniz ürünü carpaccioları efsane.

Enoteca Mama Elvina:
http://www.mammaelvira.com/

Burası da tüm Puglia yöresi şaraplarını tadabileceğiniz ve yanında aperatif yiyebileceğiniz bir bar.

Cisternino:

Butcher at Rosticcera L’antico Borgo: Burası bir kasap, etinizi seçip pişirtiyorsunuz. Biz girmedik, ama oldukça kalabalıktı, hem yerel halk hem turistler arasında çok popüler bir mekan. Listeye eklememek olmazdı.

Ostuni:

Al Solito Posto: Tipik bir pizza ve pasta lokantası, Ostuni’de yemek yiyecekseniz en iyi alternatif. Servis biraz yavaş, ama bu tüm İtalya’da olan bir sorun. Malum, yavaş yaşıyorlar.

Polignano a Mare:

Specchia Sant’orozo:
https://specchiasantoronzo.it/

Burası mağaraların üstündeki kayaların oyuğunda, çok romantik ve biraz pahalı. Evlilik yıldönümünde gidilecek gibi bir yer. Bölge zenginlerinin düğünlerine de evsahipliği yapıyor.

Ristorante Grotta Palazzese:
https://www.grottapalazzese.it/

İtalya hatta Avrupa’nın en özel restoranları listesinde. Düşüncesine falezlerin içinde denizin üstünde yemek yiyorsunuz. Biz Polignano’da gece kalmadık, dolayısıyla kapalıydı. E biraz da pahalı, eğer bütçe derdiniz yoksa ve bir kendini şımartma hakkınız varsa buraya saklayın derim.

Da Tuccino:
http://www.tuccino.it

Bu da başka bir efsane, zaten Polignano, haftasonları çevreden gelen zengin İtalyanların lüks arabalarıyla doluyor ve bütün bu lokantalar dolu oluyor. Burası da bir diğer birazcık pahalı deniz ürünleri restoranı.

Super Mago del Gelo: Kahve ve dondurmasını yemeden dönmeyin.

Mint Cucina Fresca: Hiçbirşey yemeseniz de sadece atmosferi ve dekorasyonu için girilesi. İşte benim, beni bu kasabada bırakın dönerken alın dediğim yer burası. Dayanamıyorum resmini ekliyorum

Alberobello:

L’aratro:
https://www.ristorantearatro.it/

Alberobello trullo evleri yüzünden aşırı turistik, bu nedenle iyi restoran bulmak kolay olmadı. L’aratno, çok sevimli, yerel lezzetler sunan güzel bir lokanta, bu kasaba için uzun bir listem yok, ama burayı gönül rahatlığıyla öneriyorum.

Otranto:

Peccato di Vino:
http://www.peccatodivino.com/

Otranto’da yemek yenilecek en iyi yer. Tam bir lezzet şöleni, ne deneyeceğinizi şaşırırsınız. Herhalde burası gastronomi biliminin en üst noktası oldu benim için. Uyarayım, biraz pahalı, ama deniz ürünlerinden az yiyin, amaç atmosferi yaşamak. Tatlıya mutlaka yer bırakın.

Bari: (midenin bayram ettiği an)

Panificio Fiore: Buranın foccaciasını yemeden dönmeyin. Panificcio, itanyancada ekmek fırını demek ve Fiore fırını, 100 yıldır aynı aile tarafından işletiliyor, lezzetli foccacia’nın sırrı, nesilden nesile aktarılıyor.

La Cantina di Cianne Cianne: Yine bir ortam güzellemesi. Resme bakar mısınız? Bari’de akşam yemeği için ideal bir lokanta, tüm yerel lezzetler mevcut. Yalnız biz Bari’de sokakta satılan ne varsa yediğimiz için, buranın sadece içine girdik, bakıp çıktık, yemek yemedik. Masalar dolu, herkesin keyfi yerinde idi.

Osteria Vini e Cucina:
http://www.vino-e-cucina.it/

Çok Puglia lezzeti denediki daha genel İtalyan spesiyallerini de tadalım derseniz uğramanız gereken yer. Menü oldukça fazla seçenek sunuyor.

Antica Gelatoria Gentile:
http://www.gelateriagentile.com/en/

Ben ki dondurma en sevdiğim şey değildir, bir günde 3 kere yedim. Kanımca hayatında yediğim en iyi dondurmalardan beri, 1800lerden beri aynı yerde aynı işi yapan bir aile işletiyor. Bari’nin en ikonik lezzetlerinden biri.

Drillo:

Sokak arasında numaratör alınıp kuyruğa girilen muhteşem panzerottileri yapan yer, kaçırılmaması gerek.

Come Vuoi:
https://comevuoibaguetterie.com

Burası fast food baget içi ne istersen dükkanı. Zaten come vuoi İtalyanca’da nasıl istersen demek. İki kişi 10 EUR’ya tıka basa doyulası. Çok güzel bir sistem kurmuşlar, kutularda bagetinizin içine ne koymak isterseniz listesi ve kalem var, kutucukları işaretliyorsunuz, baget sandviçiniz hazırlanıyor. Sonra dışarıda banka oturup yiyorsunuz. Bari tarihi şehirde değil, mağazaların olduğu geniş caddenin başında. Bence burayı da kaçırmayın.

Puglia’da mutlaka yapılması gereken 10 şey listem için buraya tıklayınız

Puglia rotası ile ilgili geniş yazımı okumak ve tatilinizi planlamak için buraya tıklayınız

Puglia’nın yerel ikonik lezzetlerini tanıttığım yazım için buraya tıklayınız

Beni instagram ve facebook’tan takip edin, yazılarımın özetleri ve vurguladığım kısımlarından hızlıca haberdar olun. @ayseningezileri

7 Nisan 2019

Fotoğraflar